Tillfällig inloggning till Mina sidor

På grund av tekniska problem går det just nu inte att logga in med BankId på Mina Sidor. Däremot kan man som vanligt logga in med användarnamn och lösenord. Vi arbetar för en snabb lösning. Tack för ert tålamod!

Hoppa till huvudinnehåll

Historik för föregående månaders elpriser

Priserna i tabellen anges inklusive moms.

Historiska rörliga priser Förnybar Mix
Rörliga priser/månad inkl. moms20242023202220212020201920182017201620152014
Januari124,95152,39151,2370,9641,3883,5648,8848,194643,9844,95
Februari84,55143,33106,0877,5631,371,0860,064833,8844,9442,78
Mars91,94131,66209,1364,9827,8561,3366,3343,433,193838,44
April92,05106,36145,6559,9924,9860,6660,4342,0433,6937,4438,81
Maj104,95183,6368,0625,5656,4457,8143,2936,1334,8847,85
Juni146,13233,2599,3139,1445,2871,541,1348,6931,0545,15
Juli66,4516894,9436,9857,1180,943,7342,8518,3342,81
Augusti81,29406,28114,8860,6359,9386,5147,8645,427,4447,81
September84,66320,6162,8854,3857,0880,4151,344,533,7149,94
Oktober66,45118,81120,3142,4865,3581,9146,8653,9137,3843,58
November131,75205,31159,9455,4964,182,7751,1360,5638,9443,46
December121,99379,25252,1356,1355,6978,3447,7551,0431,4447,4
SNITT98,37111,45219,8112,1641,3561,7871,1146,2344,1534,7944,41
Historiska rörliga priser Fossilfri Mix
Rörligt pris förnybar Mix inklusive moms2024
Januari-
Februari83,60
Mars91,25
April90,80
Maj
Juni
Juli
Augusti
September
Oktober
November
December
SNITT88,55